Ambroziak Jagna

Psycholog kliniczny, psychoterapeuta, coach. Założycielka Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii. Specjalizuje się w problemach współczesnych kobiet. Weźmie udział w panelu „Wojna płci”.

Barbasiewicz Maria

Historyk, podejmuje własne tematy badawcze z zakresu historii sztuki oraz procesów społecznych towarzyszących przemianom cywilizacyjnym i kulturowym. W swoim dorobku ma liczne artykuły i książki dotyczące obiektów zabytkowych i kultury materialnej. Autorka siedmiu tomów serii „Tradycji Mazowsza” (MCKiS), Radziejowickiego theatrum (dzieje rezydencji w Radziejowicach), a ostatnio: „Dobrych manier w przedwojennej Polsce” (PWN 2012) oraz „Ludzi interesu w przedwojennej Polsce” (PWN 2013). Weźmie udział w spotkaniu na temat przedsiębiorczości w w przedwojennej Polsce.

Bonda Katarzyna

Pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej. Autorka książek, m.in.: „Sprawy Niny Frank” (2007), „Tylko martwi nie kłamią” (2010), „Florystka” (2012). Była sprawozdawcą sądowym, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Współtwórczyni „Maszyny do pisania”. Weźmie udział w panelu „Nie do wiary” i poprowadzi warsztaty transmedialne.

Bravo Paweł

Dziennikarz i tłumacz. Był asystentem rzecznika prasowego strony solidarnościowej przy Okrągłym Stole, pracował m.in. w Radiu Zet, Fundacji Batorego. Publikował w Tygodniku Powszechnym. W latach 2006-2011 związany z Rzeczpospolitą, gdzie był odpowiedzialny za dodatek Plus Minus. Współtwórca stowarzyszenia „Stacja Muranów”. Weźmie udział w spotkaniach bloku „Literatura dla kucharek”.

Chaciński Bartek

Dziennikarz i publicysta. Był redaktorem naczelnym „City Magazine Warszawa” i redaktorem działu muzycznego miesięcznika „Machina”. Obecnie jest zastępca szefa działu kultura w tygodniku „Polityka”. Zajmuje się kulturą najnowszą i muzyką współczesną. Prowadzi wspólnie z Jackiem Hawrylukiem audycję HCH. Weźmie udział w panelu „Papier nie umiera nigdy”.

Chodownik Magdalena

Organizatorka polskiej edycji #GIRLWITHABOOK – „Dziewczynka z książką”. Poprowadzi rozmowy z Pauliną Domachowską-Gałkowską i Agnieszką Kuszewską.

Chomątowska Beata

Dziennikarka, założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów”. Autorka artykułów o przedwojennym i powojennym Muranowie, organizuje wykłady i spacery historyczne. W 2012 r. wydała wielokrotnie nagradzaną książkę „Stacja Muranów”, obecnie pracuje nad książką o Bohdanie Lachercie i Józefie Szanajcy. Weźmie udział w spotkaniu „Miasto – miejsce do życia” oraz poprowadzi spacer historyczno-literacki według autorskiej trasy.

Cielecka Magdalena

Aktorka teatralna i filmowa. Związana min. z Nowym Teatrem oraz TR, Imką. Weźmie udział w maratonie „Mrożek na językach”.

Cieślik Krzysztof

Krytyk literacki, dziennikarz. Redaktor naczelny serwisu „Xiegarnia.pl”. Założyciel i były redaktor naczelny strony „literatki.com”. Od 2007 roku związany z „Polityką”. Publikował również między innymi w „Twórczości”, „Newsweeku”, „Dzienniku. Polska, Europa, Świat”, „Rzeczpospolitej” („Rzecz o Książkach”, „Plus Minus”) i „Gazecie Wyborczej”. W wolnych chwilach dopracowuje doktorat poświęcony myśli Cypriana Norwida na tle II połowy XIX wieku. Poprowadzi spotkania: „Wprowadzenie do życia w przedwojennej Polsce” oraz „Życie przestępcze w przedwojennej Polsce” w ramach bloku „Taka piękna historia”.

Czubaj Mariusz

Literaturoznawca, antropolog kultury, autor powieści kryminalnych. Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej. Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, prowadząc badania dotyczące antropologii sportu. W Instytucie Badania Przestrzeni Publicznej prowadzi trzyletni projekt badawczy „Stadion – Miasto – Kultura. EURO 2012 a przemiany kultury polskiej”, realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. Weźmie udział w spotkaniu „Miłość i nienawiść, czyli po co mężczyznom futbol”.

Domachowska-Gałkowska Paulina

Redaktor, tłumacz, wydawca. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Od marca 2012 roku, razem z mężem, Błażejem Gałkowskim, prowadzi Wydawnictwo Barbelo. Pomimo licznych zajęć stara się systematycznie zagłębiać w świat literatury. Czyta z pasją od dziecka, z przekonaniem co do prawdziwości anonimowej maksymy chińskiej, która mówi, że „książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”. Warto go mieć ze sobą zawsze i wszędzie. I chyba najlepiej jeśli jest to papier, bo do tego jeszcze pachnie! Weźmie udział w „Spotkaniu z literaturą perską”.

Dukaj Jacek

Jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to wydarzenia literackie. Autor min: „Xavrasa Wyżryna”, „Czarnych oceanów”, „Perfekcyjnej niedoskonałości”, „Lodu” oraz „Wrońca”. Pomysłodawca antologii fantastycznej „PL+50. Historie przyszłości”. Wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich i Europejskiej Nagrody Literackiej. Weźmie udział w spotkaniu „Komunikacja przyszłości”.

Dziewit-Meller Anna

Dziennikarka, pisarka. W telewizji TVN opowiada o książkach. Jest wokalistką i gitarzystką zespołu Andy. Opublikowała min. „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji” (2011, z Marcinem Mellerem), i „Disco” (2012). Poprowadzi panel „Wojna płci”.

Dżbik Justyna

Dziennikarka, reporterka związana z Czwórką Polskim Radiem oraz TVP Warszawa, twarz Qadransu Qltury. Poprowadzi do boju chętnych do ustanawiania „Rekordu świata”.

Frąckowiak Bartek

Reżyser i dramaturg. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i międzyuczelnianych studiów w Akademii Artes Liberales. Doktorant i wykładowca w Zakładzie Dramatu i Teatru IFP UAM. Członek Zespołu Krytyki Politycznej. Współtwórca „Maszyny do pisania”. Poprowadzi warsztaty transmedialne.”

Franaszek Andrzej

Krytyk literacki, eseista. Opublikował książki „Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta” (wydanie drugie: 2008), „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy” (2010) oraz pracę „Miłosz. Biografia” (2011), za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Weźmie udział w panelu „Wojna płci”.

Głogowski Maciej

Szef redakcji ekonomicznej Radia TOK FM. Poprowadzi spotkanie „Ludzie interesu w przedwojennej Polsce” w ramach bloku „Taka piękna historia”.

Grabowska Anna

Jest doktorantką w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pisze doktorat o jedzeniu w powieściach Karola Dickensa. W swojej działalności naukowej zajmuje się społeczną historią Anglii, zwłaszcza historią angielskiej kuchni i architektury. Prywatnie również jest wielką fanką angielskiego jedzenia, które często gotuje i do którego – dość skutecznie – stara się przekonać rodzinę i przyjaciół. Weźmie udział w spotkaniu „Cztery posiłki Dickensa”.

Gutowska-Adamczyk Małgorzata

Pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny w Liceum Ogólnokształcącym w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. Najbardziej znana jest jej saga „Cukiernia pod Amorem”. W 2012 wydała „Rozmowy z czytelniczkami Cukierni pod Amorem”. Weźmie udział w panelu „Wojna płci”.

Gużyński Paweł

Przeor klasztoru oo. Dominikanów w Łodzi, rekolekcjonista, wieloletni duszpasterz akademicki. Porusza tematy z pogranicza religii i filozofii. Zajmuje się teologią liturgii i medytacją chrześcijańską. Były piłkarz Elany Toruń, zagorzały kibic Juventusu Turyn. Uważany za niepokornego ducha. Ojciec Paweł to prowokator, nawet skandalista. Wkłada kij w mrowisko i stawia słuchaczy przed trudnymi dylematami. Weźmie udział w spotkaniu „Ucieczka, czyli jak mieć szczęście”

Herma Mariusz

Dziennikarz, publicysta, recenzent. Znawca rynku muzycznego, autor tekstów problemowych, raportów i analiz dotyczących muzyki rozrywkowej. Publikuje m.in. w tygodniku „Polityka”. Prowadzi poczytny opiniotwórczy blog „Ziemia niczyja” skupiający miłośników muzyki. Weźmie udział w spotkaniu „Znaki szczególne &ndash pokolenie ‚80”

Janowicz Rafał

Autor książki „Komunikacja marketingowa w architekturze” wydanej przez Narodowe Centrum Kultury, która zajęła II miejsce w konkursie na najlepszy doktorat z dziedziny nauk o kulturze. Autor weźmie udział w spotkaniu „Miasto &ndash miejsce do życia”.

Jeziorek Maciej

Fotograf, współzałożyciel agencji Napo Images. Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Jurija Gagarina w Warszawie. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, „Życia Warszawy”, dzienników „Życie” i „Polska”. Od roku 2002 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej: Polska Fotografia Prasowa, Newsreportaż, Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo. Członek Press Club Polska. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Autor projektu fotograficznego poświęconego polskiej prowincji. Weźmie udział w spotkaniu „Polska B i C. Przedmieścia świata”.

Kalisz Ryszard

Polityk, adwokat, poseł na Sejm kilku kadencji, były minister spraw wewnętrznych i administracji. Weźmie udział w maratonie „Mrożek na językach”.

Kawalerowicz Sylwia

Redaktor naczelna magazynu Aktivist. Fanka miast europejskich i urban art. Weźmie udział w rozmowie „Miasto &ndash miejsce do życia”.

Kaznowski Dominik

Pełnomocnik Zarządu Grupy PWN. Związany z internetem od 1998 roku. Pracował m. in. w Nasza Klasa Sp. z o.o., portalu Interaktywnie.com (Grupa Money.pl), Pionie Internet w Agora SA. Zasiadał w radach nadzorczych IAB Polska oraz Polskich Badań Internetu. W 2008 wyróżniony tytułem Człowieka Roku Polskiego Internetu. Od 2009 współpracuje z wieloma uczelniami, m.in. Akademią Leona Koźmińskiego, Uniwersytetem Wrocławskim, UAM w Poznaniu, AGH w Krakowie czy UE w Katowicach. Autor i współautor książek z zakresu komunikacji w nowych mediach oraz bloga poświęconego społeczeństwu cyfrowemu: networkeddigital.com. Weźmie udział w spotkaniu „Komunikacja przyszłości”.

Kerr Peter

Szkocki pisarz, farmer i muzyk jazzowy. W latach 80. zdecydował się porzucić Szkocję i poświęcić się uprawie pomarańczy na Majorce, tam odnalazł inspirację i rozpoczął karierę pisarską. Zasłynął jako autor bestsellerowego cyklu książek o Majorce, w których ze swadą i humorem opisuje hiszpańską wyspę oraz jej mieszkańców. Książki zostały przetłumaczone na jedenaście języków. Zanim został farmerem i najlepiej sprzedającym się szkockim autorem książek podróżniczych, miał za sobą karierę zawodowego muzyka jazzowego. Grał mi.n. w zespołach: Dixieland, The Royal Scots Dragoon Guards,The Clyde Valley Stompers. Weźmie udział w spotkaniu „Ucieczka, czyli jak mieć szczęście”.

Kołodziejczyk Marcin

Dziennikarz, publicysta, pisarz. Od lat związany z tygodnikiem „Polityka”. Autor reportażowego zbioru „B. Opowieści z planety prowincja”. Weźmie udział w spotkaniu „Polska B i C. Przedmieścia świata”.

Komar Michał

Scenarzysta i krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych, wydawca i publicysta. Napisał powieść „Wtajemniczenia” (2008), pełnej wysublimowanych opisów kulinarnych. Weźmie udział w spotkaniu „Kulinaria w powieści – wyższa szkoła jazdy”.

Król Anna

Pomysłodawca i dyrektor programowy Big Book Festival. Menedżer kultury, wydawca, autorka projektów literackich, edukacyjnych i artystycznych. Założycielka Go Culture, współtwórczyni fundacji „Kultura nie boli” oraz „Wilk&Król Oficyna Wydawnicza”. Poprowadzi rozmowę „Co z tym Iwaszkiewiczem” , weźmie udział w panelu „Papier nie umiera nigdy”. Gospodyni „Mrożek na językach”, maratonu twórczości Sławomira Mrożka.

Kuchnia Dantego

Dwóch Włochów otoczonych nimbem chwały swoich doktoratów stanęło przy garnkach. Alfredo i Leonardo, wenecjanin i florentczyk, jeden z doktoratem z Historii Europy, drugi doktor Polonistyki i absolwent konserwatorium. Pasjonuje ich gotowanie, wymyślili nowy rytuał dla włoskiej kuchni i kultury, nazwany Kuchnią Dantego. Od 2009 r. goszczą w różnych lokalach i mieszkaniach, gdzie gotują dla dobranej publiczności. Będą gośćmi spotkania „Włoszczyzna”.

Kuna Izabela

Aktorka filmowa i teatralna, blogerka, związana z Teatrem Polskim w Warszawie. Była wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego. W 2010 ukazała się jej pierwsza książka pt. „Klara”. Weźmie udział w maratonie „Mrożek na językach”.

Kuszewska Agnieszka

Adiunkt w Katedrze Polityki Międzynarodowej warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i ekspert ds. Indii i Pakistanu w Centrum Studiów Polska-Azja. Zajmuje się tematyką związaną z politycznymi, gospodarczymi i strategicznymi problemami Azji Południowej, polityką USA,Chin i Rosji wobec regionu, znaczeniem Indii i Pakistanu we współczesnych stosunkach międzynarodowych, oraz problematyką związaną z prawami człowieka. Opublikowała „Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir” (PWN), „Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo” (PWN). Należy do Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych, a także do Europejskiego Instytutu Bezpieczeństwa. Weźmie udział w rozmowie „Główne problemy współczesnego Pakistanu”.

Kuźniar Jarosław

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, związany z TVN 24. Znany jako najwcześniej wstający Polak. Weźmie udział w maratonie „Mrożek na językach”.

Lankosz Borys

Reżyser filmowy. Absolwent wydziału reżyserii PWSTiF w Łodzi. Jego debiut fabularny pod tytułem „Rewers” zdobył w 2009, na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni główną nagrodę &ndash Złote Lwy. Rok później film był polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieangielskojęzyczny”. Weźmie udział w panelu „Nie do wiary” oraz maratonie „Mrożek na językach”.

Larsson Asa

Jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych. Zadebiutowała w 2003 roku powieścią kryminalną „Burza z krańców ziemi”. Jest wnuczką słynnego szwedzkiego narciarza Erika Augusta Larssona. Autorka weźmie udział w literackim hangout, czyli wirtualnym spotkaniu z czytelnikami.

Leja Adam

Historyk sztuki, kolekcjoner. Od 1992 roku prowadzi w Warszawie Galerię 32, gdzie prezentowana jest sztuka dawna, ze szczególnym uwzględnieniem Art Deco. Kolekcjonuje rzemiosło artystyczne oraz stroje i akcesoria mody od połowy XIX wieku do lat 30. XX w. Wiele obiektów z jego kolekcji zasiliło zbiory takich placówek muzealnych jak m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum m. st. Warszawy, czy Muzeum Mazowieckie w Płocku. Poprowadzi pokaz mody przedwojennej „Lata 20-te, lata 30-te” w Cafe Bristol.

Linda Bogusław

Aktor filmowy i teatralny, współpracował z najważniejszymi reżyserami. Debiutował w „Gorączce” Agnieszki Holland, grał w „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Matce królów” Janusza Zaorskiego, „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego, „Psach” Pasikowskiego. Był Petroniuszem, księdzem Robakiem, Franzem Maurerem. Teraz wcieli się w Sławomira Mrożka i zaprezentuje fragmenty jego zapisków. Weźmie udział w Maratonie „Mrożek na językach”.

Luba Iwona

Kierownik Zakładu Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UW; wykładowca w Katedrze Historii Sztuki i Teorii Kultury Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie. Prowadzi badania nad sztuką polską i powszechną XX wieku. Organizatorka wystawy Rok 1955 (Królikarnia, 2005), stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Lanckorońskich, członkini Rady Naukowej Instytutu Historii Sztuki UW, Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM). Autorka książki „Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka” .Weźmie udział w spotkaniu na temat przedwojennego Berlina.

Łozińscy Maja i Jan

Od lat badają obyczajowość Polaków w minionych wiekach. Większość swoich prac poświęcili tematom związanym przede wszystkim z dwudziestoleciem międzywojennym. Opublikowali między innymi „W przedwojennej Polsce”, „W kurortach przedwojennej Polski”. Ostatnio postanowili przyjrzeć się dziejom polskiej kuchni i stołu od średniowiecza po wiek XX, wydając „Historię polskiego smaku”. Wezmą udział w spotkaniu „Polska przedwojenna dla początkujących i zaawansowanych”.

Łubieński Tomasz

Prozaik, dramaturg, eseista i tłumacz literatury pięknej, redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”. Członek Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiego PEN Clubu. Publicysta m.in. „Gazety Wyborczej”. W 2012 opublikował powieść „Turnus”. Weźmie udział w spotkaniu „Polskie widma”.

Małkowska Monika

Krytyk sztuki. Publicystka zainteresowana obliczami kultury wysokiej i popularnej. Od czasu polskiej transformacji zajmuje się pisaniem i mówieniem o kulturze i sztuce. Związana z „Rzeczpospolitą” i „Notesem Wydawniczym”). Współpracuje z Tok FM oraz Polskim Radiem. Wykładała na Europejskiej Akademii Sztuk i w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza, a także na Wydziale sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP. Poprowadzi spotkania „Berlin &ndash szalone lata dwudzieste” oraz „Moda w przedwojennej Polsce”.

Masłowska Dorota

Pisarka, autorka sztuk teatralnych. Zadebiutowała powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą białoczerwoną (2002)”, wydany dwa lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. Dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę „Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury. W roku 2012, nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc, ukazała się książka „Kochanie, zabiłam nasze koty”. Autorka weźmie udział w panelu „Polskie widma” oraz maratonie „Mrożek na językach.

Masłowski Jacek

„Filozof, psychoterapeuta, coach. Współtworzy Warszawski Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii. Specjalizuje się w problemach współczesnych mężczyzn. Weźmie udział w panelu „Wojna płci”.

Mikołajczuk Magda

Dziennikarka Redakcji Kultury Programu I Polskiego Radia, m.in. autorka audycji „Moje książki”. Laureatka nagrody Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. Będzie przewodniczką kameralnych spotkań z pisarzami w ich prywatnych mieszkaniach. Podczas „Domowych pieleszy” o literaturze porozmawia min. z Kazimierzem Orłosiem.

Mikołejko Zbigniew

Filozof religii, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Autor kilkudziesięciu książek i kilkuset opracowań. W 2013 ukazał się wywiad rzeka „Jak błądzić skutecznie” Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską. Weźmie udział w panelu „Wojna płci”.

Miłoszewski Zygmunt

Pisarz i publicysta, autor ekranizowanych powieści kryminalnych o prokuratorze Teodorze Szackim. Wydał m.in.: „Domofon”, „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”. Właśnie powstaje film na kanwie jego powieści „Ziarno prawdy” w reżyserii Borysa Lankosza. Autor weźmie udział w panelu „Nie do wiary” oraz maratonie „Mrożek na językach”.

Modelski Łukasz

Mediewista, historyk sztuki, redaktor. Przede wszystkim – spożywca, wykazujący podobne zamiłowanie do jedzenia i do książek. Na co dzień w Twoim Stylu, co piątek w radiowej Dwójce z literacko-kulinarną Drogą przez mąkę, raz na jakiś czas z nową książką. W sierpniu Znak wyda jego „Fotobiografię PRL” – rozmowy z fotografami. Pomysłodawca bloku „Literatura dla kucharek”.

Mrożek Sławomir

Prozaik, dramaturg, rysownik, publicysta, krytyk teatralny, autor scenariuszy i reżyser filmowy. Jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich twórców współczesnych, cieszący się międzynarodowym uznaniem; jego sztuki grywane są od Kostaryki po Syberię. Od kilkudziesięciu lat zadomowiony w polskiej wyobraźni zbiorowej. Jego nazwisko jest hasłem zrozumiałym wszędzie tam, gdzie trzeba podkreślić jakiś szczególny nonsens: mawia się wtedy: „to jak z Mrożka”. Pisarz będzie gościem maratonu „Mrożek na językach”.

Nogaś Michał

Dziennikarz Programu III Polskiego Radia, kierownik Redakcji Publicystyki. Współtworzy Radiowy Dom Kultury. W piątkowe poranki rozmawia na antenie z Wojciechem Mannem o nowościach książkowych. Od 2009 jest pierwszym w historii dziennikarzem Polskiego Radia wybranym do radiowej Grupy ds. Kultury EBU. Poprowadzi spotkania w cyklu „Giganci literatury” &ndash hangout z Asą Larsson oraz Elif Safak.

Nowakowski Przemek

Scenarzysta, dramaturg. Absolwent Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował na UCLA w Los Angeles, w Binger Film Institute w Amsterdamie i Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Dziennikarz Polskiego Radia. Autor scenariuszy min. filmów „Katyń”, „Boisko bezdomnych”, oraz seriali „Bez tajemnic”, „Na wspólnej”. Współtwórca „Maszyny do pisania”. Poprowadzi warsztaty transmedialne.

Obszańska Agnieszka

W Trójce od 2007 roku. Współprowadzi audycje i montujxe dźwięki na potęgę, a efekty można usłyszeć w Terenie Kultura , Halo Centralo/Magazynie Ludzi Niepotrzebnych i Radiowym Domu Kultury. Zabierze mikrofon na spacer po Hotelu Bristol, w którym szukać będzie literackich i artystycznych tropów.

Ochinowski Tomasz

Psycholog, trener umiejętności społecznych, historyk biznesu, docent w Zakładzie Socjologii Organizacji Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, doradca prezesa spółki Szpital Mazowiecki, konsultant i redaktor naukowy książki Kordiana Tarasiewicza „Zapach świeżej kawy”. Weźmie udział w spotkaniu na temat przestępczości w przedwojennej Polsce.

Odwarzny Mariusz

Aktor teatralny i filmowy, wokalista, performer, komik i poeta. Student Kulturoznawstwa ze specjalizacją Krytyka Artystyczna na Uniwersytecie Wrocławskim. Półfinalista 30. Przeglądu Piosenki Aktorskiej i twórca projektu FLORA.SUPER. Współpracował z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Na stałe związany min. z Teatrem ACADEMIA Romana Woźniaka, Fundacją Erina B Studio Małgorzaty Bramy. Lektor audiobook’a „Przygody Misia Kazimierza” (Wilk&Król, 2012). Wcieli się w rolę Kazimierza z opowieści Pauliny Wilk, podczas spotkania w strefie „Tylko dla dzieci”.

Okoński Michał

Dziennikarz, autor bloga oraz książki „Futbol jest okrutny” (2013), pierwsze kroki w kibicowaniu stawiał na stadionie Okocimskiego, kolejne na Cracovii. Od 1987 roku emocjonalnie związany z londyńskim Tottenhamem, od 1991 roku – emocjonalnie i zawodowo z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego. O piłce i nie tylko pisał m.in. we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Kontekstach”, a także w „Gazecie Wyborczej”, gdzie na łamach dodatku krakowskiego ukazywał się jego felieton piłkarski Anglia jest wyspą. Weźmie udział w spotkaniu „Miłość i nienawiść, czyli po co mężczyznom futbol”

Olszewski Michał

Dziennikarz, pisarz, publicysta. Związany z Gazetą Wyborczą i Tygodnikiem Powszechnym. Za reportaż „Przez dotyk” otrzymał nagrodę w konkursie reporterów „Oczy otwarte”. Jego debiutem prozatorskim był zbiór opowiadań „Do Amsterdamu”. Autor „Chwalcie łąki umajone” (2005), „Low-tech” (2009), „Zapiski na biletach” (2010) &ndash opowieść o podróżach po Polsce, Weźmie udział w spotkaniu „Polska B i C. Przedmieścia świata”.

Orbitowski Łukasz

Pisarz kojarzony głównie z literaturą grozy, krytyk literatury fantastycznej i uznany publicysta. Opublikował powieści „Tracę ciepło”, „Święty Wrocław” i zbiór opowiadań „Nadchodzi”. Autor powieści „Widma”. Autor weźmie udział w panelu „Polskie widma” oraz poprowadzi warsztaty intertekstualne „Między słowami”.

Orłoś Kazimierz

„Wybitny polski prozaik-realista, publicysta, autor powieści i opowiadań. Wydał min. tom opowiadań „Dziewczyna z ganku” uhonorowanych wieloma prestiżowymi nagrodami. Wśród jego najważniejszych powieści są m.in: „Cudowna melina”, „Letnik z Mierzei” oraz „Dom pod Lutnią”. Autor weźmie udział w panelu „Polskie widma”.

Orłowski Witold

Ekonomista, wykładowca. Profesor nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w zakresie ekonometrii stosowanej i makroekonomii. W latach 90. pracował w Biurze ds. Integracji Europejskiej i Banku Światowym. Był członkiem Rady Makroekonomicznej, doradcą ekonomicznym wicepremiera Leszka Balcerowicza oraz doradcą głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej Jana Kułakowskiego. Pełnił funkcję szefa zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, wchodził w skład Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Lechu Kaczyńskim oraz w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. Jest autorem licznych publikacji naukowych oraz artykułów publicystycznych. Weźmie udział w maratonie „Mrożek na językach”.

Ostrowska Ilona

Aktorka filmowa i teatralna. Była związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Popularność przyniosła jej rola Lucy &ndash Amerykanki polskiego pochodzenia w serialu telewizyjnym „Ranczo”. Zagrała m.in. w: „Tulipanach”, „Ile waży koń trojański”, „Bez tajemnic”, „Misja Afganistan”. Weźmie udział w maratonie „Mrożek na językach.”

Pakulnis Maria

Aktorka filmowa, teatralna i radiowa. Zadebiutowała w 1982 roku w filmie Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy”. Była aktorką m.in. Teatru Współczesnego, Dramatycznego, Ateneum. Zagrała wiele znakomitych ról w Teatrze TV. Znana z ról filmowych i serialowych, min. „Dekalog 3”, „Konsul”, „Ekstradycja”, „Pajęczarki”, „Dom nad rozlewiskiem”. Weźmie udział w maratonie „Mrożek na językach”.

Panek Bartosz

Dziennikarz, autor i wydawca audycji radiowych w Programie Drugim Polskiego Radia. Poprowadzi rozmowę z Magdą Skopek.

Papieski Robert

Znawca twórczości Jarosława Iwaszkiewicza i Czesława Miłosza. Edytor, przygotowywał do publikacji „Dzienniki” Jarosława Iwaszkiewicza (z Agnieszką Papieską i Radosławem Romaniukiem). W wolnych chwilach odkrywa przed zwiedzającymi sekrety domu Lilpopów i Iwaszkiewiczów na Stawisku. Weźmie udział w panelu „Co z tym Iwaszkiewiczem”.

Pawlicki Antoni

Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Debiutował w głośnym filmie „Z odzysku” Sławomira Fabickiego. W tym roku na ekranach pojawi się film „Papusza”, w którym zagrał rolę Jerzego Ficowskiego. Weźmie udział w maratonie „Mrożek na językach”.

Peszek Maria

Wokalistka, aktorka, autorka muzyki i tekstów. Karierę zaczynała jako aktorka m.in. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Studio i Narodowym, grała także w Teatrze TV. Wydała trzy albumy muzyczne: „Miasto mania” (2005), „Maria Awaria” (2008) oraz „Jezus Maria Peszek”. Weźmie udział w panelu „Polskie widma”.

Piątkowska Monika

Pisarka, reporterka i felietonistka. Urodziła się w Krakowie, ukończyła nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka powieści Krakowska żałoba, której akcja obejmuje niemal sto lat życia miasta, zbioru opowiadań „Nikczemne historie osadzonych w świecie przestępczym fin de siecle i międzywojnia”, a także „Życia przestępczego w przedwojennej Polsce” (PWN 2012). Te pozycje są wynikiem jej długoletniej fascynacji zbrodnią i życiem codziennym na przełomie XIX i XX wieku. Weźmie udział w spotkaniu na temat przestępczości w przedwojennej Polsce.

Romaniuk Radosław

Krytyk literacki, edytor, autor biografii. Związany z miesięcznikiem „Nowe Książki”. Wydał min: „Dramat religijny Tołstoja”, tom esejów biograficznych „One”. Pracował nad edycją „Dzienników” Jarosława Iwaszkiewicza (z Agnieszką i Robertem Papieskimi), „Listów do córek pisarza” (z Anną Romaniuk), „Korespondencji Iwaszkiewicza z Konstantym A. Jeleńskim i Teresą („Reną”) Jeleńską”. W 2012 roku ukazał się pierwszy tom jego książki „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” („Iskry”). Obecnie pracuje nad drugim tomem biografii pisarza oraz edycją listów Iwaszkiewicza i Mycielskiego. Weźmie udział w panelu „Co z tym Iwaszkiewiczem”.

Safak Elif

Pisarka i publicystka uznawana za drugą po Orhanie Pamuku literacka gwiazdę znad Bosforu. Urodziła się w Strasburgu, mieszka w Stanach Zjednoczonych i Turcji. Pisze po angielsku i turecku, tłumaczona na kilkanaście języków, współpracuje z „Guardianem”, „NYT” i „Le Monde”. Opublikowała 12 książek, w tym osiem powieści. W Polsce ukazały się m.in.: „Czarne mleko”, „Bękart ze Stambułu”, „ Lustra miasta”, „Sufi”. Autorka weźmie udział w literackim hangout, czyli wirtualnym spotkaniu z publicznością.

Saniuk Grażyna/out of paper

„Anglistka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośniczka street-artu, biżuterii hand-made, półsłówek i Londynu. Kolekcjonerka paper toys. Fotoedytor i dziennikarka miesięcznika Twój STYL.reklamowej. Pomysłodawca Out of Paper. Autor wystawy Paper Toys „Papier nie umiera nigdy”. Poprowadzi warsztaty tworzenia Paper Toyów.

Sasnal Patrycja

Kierownik projektu: „Bliski Wschód i Afryka Północna” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i sekretarzem redakcji “PISM Strategic Files”. Stypendystka Fulbrighta w Paul H. Nitze School of Advanced International Studies (SAIS) na Johns Hopkins University w Waszyngtonie (USA). Wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała na temat polityki USA i Unii Europejskiej na Bliskim Wschodzie, wyzwaniach transformacji państw arabskich, konflikcie arabsko-izraelskim, m.in. w “Al-Ahram”, “LeMonde.fr”, “EUobserver”, “Polityce” i “Gazecie Wyborczej”. Weźmie udział w spotkaniu „Znaki szczególne &ndash pokolenie ‚80”.

Siekierzyński Witold

Specjalista komunikacji, wielbiciel i znawca literatury science fiction. Poprowadzi rozmowę z Jackiem Dukajem i Weroniką Śliwą „Komunikacja przyszłości”.

Sieradzka Anna

Historyk sztuki i kostiumolog, pracuje w Instytucie Historii Sztuki UW. Zajmuje się sztuką polską drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku, rzemiosłem artystycznym, historią obyczajów i dziejami ubiorów. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów naukowych i kilkanaście uznanych książek, w tym Modę w przedwojennej Polsce (PWN 2013). Weźmie udział w spotkaniu na temat mody w przedwojennej Polsce.

Skolimowski Jacek

Dziennikarz, redaktor magazynu „Exklusiv”. Recenzent muzyczny i komentator, znawca kultury i popkultury współczesnej. Autor wielu tygodników i magazynów, związany m.in. z „Wprost”, „Newsweekiem”, Polskim Radiem. Weźmie udział w spotkaniu „Znaki szczególne &ndash pokolenie '80”.

Skopek Magda

Pisarka, podróżniczka i fotograf. Swoją pierwszą książkę „Dobra krew” &ndash dziennik samotnej podróży na Jamał wydała w 2012 (PWN). Z wykształcenia jest doktorem fizyki. Mieszka w czeskiej Pradze. Jest laureatką nagrody Kolos, była nominowana do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Weźmie udział w jednym ze spotkań w bloku „Świat i ludzie”.

Sobolewska Justyna

Krytyczka literacka, dziennikarka, związana z działem kultury tygodnika Polityka. Publikowała szkice o literaturze i wywiady w Odrze, Kresach, Res Publice Nowej, Kursywie i Arte. Pisała recenzje książkowe i felietony w Gazecie Wyborczej, Nowych Książkach, Tygodniku Powszechnym i Przeglądzie Politycznym. Jest współautorką książki „Jestem mamą” (2004) i autorką „Książki o czytaniu” (2012). Poprowadzi panel „Nie do wiary”.

Sosnowski Jerzy

Literat i krytyk literacki. Związany z radiową Trójką, gdzie współtworzy audycję „Klub Trójki”. Pracował jako polonista w liceum oraz wykładowca akademicki. Współpracuje z miesięcznikiem „Więź” oraz TVP Kultura. Autor książek krytycznoliterackich, eseistycznych, opowiadań, powieści: „Śmierć czarownicy! Szkice o literaturze i wątpieniu”, „Chwilowe zawieszenie broni”, „Apokryf Agłai”, „Prąd zatokowy”, „Ach”. W 2001 r. otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościeliskich, a w 2003 r. był nominowany do Paszportu Polityki. Poprowadzi rozmowę „Ucieczka, czyli jak mieć szczęście”.

Springer Filip

Reporter, fotograf, pisarz, stypendysta Narodowego Centrum Kultury (program Młoda Polska). Publikuje w prasie ogólnopolskiej, współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (2011) znalazła się m. in. w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autor książek: „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (2012) oraz „Zaczyn, rzecz o Hansenach” (2013). Będzie przewodnikiem po autorskiej wystawie „Zaczyn”.

Szczepłek Stefan

Dziennikarz sportowy, komentator, publicysta i felietonista. Specjalizuje się w tematyce piłkarskiej. Pracował w „Sztandarze Młodych”, tygodniku „Piłka Nożna”, redakcji sportowej TVP oraz w „Życiu Warszawy”. Od lat jest dziennikarzem redakcji sportowej „Rzeczpospolitej”. Autor książek o historii piłki nożnej m.in. biografii „Deyna” oraz dwutomowej „Moja historia futbolu”. Kolekcjoner, autor wystawy „Świat wielkiego futbolu”. Weźmie udział w spotkaniu „Miłość i nienawiść., czyli po co mężczyznom futbol”

Śliwa Weronika

Doktor astronomii, szczególnie zainteresowanym kosmologią i poszukiwaniami planet pozasłonecznych, autorką licznych artykułów popularnonaukowych, a także współautorką podręczników do fizyki i astronomii. Od 2008 r. jest kierownikiem Nieba Kopernika – planetarium Centrum Nauki Kopernik. Będzie uczestniczką rozmowy pt. „Komunikacja przyszłości” z Jackiem Dukajem.

Tomasik Krzysztof

Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek Krytyki Politycznej i współpracownik partii Zielonych. Redaktor wydawanego przez Kampanię Przeciw Homofobii dwumiesięcznika „Replika”. Publikuje w „Zadrze”, „Nowych Książkach”. W 2008 roku opublikował „Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku” &ndash zbiór szesnastu esejów o ludziach ważnych dla polskiej kultury, których homoseksualizm pomijano w oficjalnych biografiach. Weźmie udział w panelu „Co z tym Iwaszkiewiczem”.

Topolewski Jarosław

Psycholog, teatrolog, absolwent Szkoły Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Publikował m.in. w „Res Publice Nowej”, „Twoim Stylu” i „Gazecie Wyborczej”. Pracuje w Wydawnictwie Bauer. Weźmie udział w spotkaniu „Czułe słówka”.

Twardoch Szczepan

„Pisarz, autor m.in. powieści „Wieczny Grunwald” i zbioru opowiadań „Tak jest dobrze”. Studiował socjologię i filozofię na MISH Uniwersytetu Śląskiego. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. W 2012 wydał powieść „Morfina” nagrodzoną Paszportem Polityki oraz nominowaną do nagrody literackiej Nike. Autor weźmie udział w panelu „Polskie widma” oraz poprowadzi warsztaty intertekstualne pt. „Między słowami”.

Van den Hul Kirsten

„Publicystka, aktywistka, radykalna optymistka. Jedna z najbarwniejszych kobiet w Holandii, z zawodu &ndash change agent. Doradza organizacjom, firmom i ludziom, jak skutecznie przeprowadzać zmiany. Jest autorką książki „Shevolution” poświęconej temu, jak kobiety mogą zmieniać świat. Oficjalna przedstawicielka kobiet przy ONZ. Blogerka, poetka, spikerka. Weźmie udział w panelu „Wojna płci”

Wasielewski Maciej

Był ulicznym grajkiem w Nowej Zelandii, kopał rowy na warszawskich budowach i patroszył ryby na Wyspach Owczych. Jest finalistą pierwszej edycji konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. R. Kapuścińskiego i współautorem książki „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”, nominowanej m.in. do Nagrody im. Beaty Pawlak, „Jutro przypłynie królowa” oraz „Bim, Bam, Bom Mogę wszystko! – historia Bogusława Meca”. Weźmie udział w jednym ze spotkań pod tytułem „Domowe pielesze”.

Wellman Dorota

Dziennikarka, prezenterka i producentka programów telewizyjnych i radiowych. Jest autorką książki-wywiadu z Januszem Leonem Wiśniewskim „Arytmia uczuć”. W obrazie Andrzeja Wajdy Wałęsa wcieliła się w postać Henryki Krzywonos. W „Dzień Dobry TVN” z tworzy duet prezenterski z Marcinem Prokopem. Weźmie udział w maratonie „Mrożek na językach”.

Wilk Paulina

Pisarka, publicystka, współtwórczyni Big Book Festival. Współpracuje min. z „Tygodnikiem Powszechnym” i magazynem „Kontynenty”. Autorka książki „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” za którą była nominowana min. do nagrody Nike i nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Laureatka „Bursztynowego motyla”. Współtwórczyni Wilk & Król Oficyna Wydawnicza, w której wydała książki dla dzieci „Przygody misia Kazimierza” oraz „Lato misia Kazimierza”. Poprowadzi panel „Polskie widma” oraz „Znaki szczególne &ndash pokolenie ‚80”. Gospodyni „Mrożek na językach”, maratonu twórczości Sławomira Mrożka.

Wiśniewski Leon Janusz

Doktor informatyki i doktor hablitowany chemii, naukowiec i pisarz, autor bestsellerowych powieści „S@motność w Sieci”, „Los powtórzony”, a także zbiorów opowiadań „Zespoły napięć”, „Intymna teoria względności” oraz „Molekuły emocji”. Obecnie mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem. Na swojej stronie internetowej pisze: „Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies...”. Weźmie udział w panelu „Wojna płci”.

Włodek Ludwika

Prawnuczka Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, pisarka. Autorka książki „Pra” – o rodzinie Iwaszkiewiczów. Weźmie udział w panelu „Co z tym Iwaszkiewiczem”.

Woźniak Andrzej/outofpaper

Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.Specjalista od litografii i innych żmudnych technik graficznych. Kolecjoner urban-toys, paper-toys i warhammerów. Grafik w agencji reklamowej. Pomysłodawca Out of Paper. Autor wystawy Paper Toys „Papier nie umiera nigdy”. Poprowadzi warsztaty tworzenia Paper Toyów.