MIIEJSCA WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH

CENTRUM FESTIWALOWE, MARSZAŁKOWSKA 9/15 (vis a vis TR Warszawa)

Jeden z ciekawszych budynków w tej części Marszałkowskiej. Przez kilkanaście lat istniał tu kultowy sklep z nakryciami głowy Porthos. W weekend 22-23 czerwca będzie to centrum dowodzenia Big Book Festival. Zapraszamy na: warsztaty pisania, wystawę Paper Toys, spotkania panelowe, do otwartej czytelni i na wymianę książek. W sobotę i niedzielę od 10.00 do 22.00.

KINO ILUZJON, NARBUTTA 50a

Kino-muzeum, należące do Filmoteki Narodowej, mieści się w dawnej siedzibie kina Stolica. Iluzjon powstał w połowie lat 50-tych. Miejsce magiczne, jedyne, gdzie obejrzeć można stare, klasyczne filmy i archiwalia. 22 i 23 czerwca Iluzjon gości Big Book Festival. Zapraszamy na spotkania z cyklu „Giganci literatury”, hangouty z zagranicznymi pisarkami oraz literackie pokazy filmowe. Od godz. 10.00.

DWORZEC CENTRALNY, Al. Jerozolimskie 54, Poczekalnia - antresola Hali Głównej

Powstał w roku 1975 roku, według projektu Arseniusza Romanowcza i od razu zdobył tytuł „Mistera Warszawy”. Kultowa poczekalnia bywała też barem i kawiarnią. Dziś w odrestaurowanym wnętrzu można poczekać na pociąg, podziwiając panoramę Warszawy. Zapraszamy w sobotę 22 czerwca, od godz. 18.00 do północy. W Poczekalni spotkają się wielbiciele prozy Sławomira Mrożka i gwiazdy. Wpadnie także sam autor.

CAFE BRISTOL, Krakowskie Przedmieście 42/44

Kawiarnia zaaranżowana w stylu art nouveau działa nieprzerwanie od 1901 roku. Gośćmi Cafe Bristol bywali pisarze, artyści, wydawcy. 22 i 23 czerwca kawiarnia będzie jednym z gospodarzy Big Book Festival. Zapraszamy na niezwykłe literackie spotkania z przedwojenną Warszawą oraz na kawę i ciastko à la Big Book & Cafe Bristol. Sobota i niedziela od 11.00.

HOTEL BRISTOL, Krakowskie Przedmieście 42/44

Najbardziej stylowy i najwytworniejszy hotel w Warszawie. Założony ponad sto lat temu mi.n. przez Ignacego Paderewskiego. Gościł artystów: Wojciecha Kossaka, Jana Kiepurę. Woody Allena, Rolling Stonsów, Marlenę Dietrich, Tinę Turner i innych. W czasie festiwalowego weekendu odkryjemy literackie i artystyczne historie zaklęte w hotelowych wnętrzach. Zapraszamy na spacery literackie oraz pokaz mody przedwojennej.

KAWIARNIA MATRAS, Al. Solidarności 119/125 (obok kina Femina)

Na ponad 200 metrach kwadratowych powierzchni mieści książki i kawiarnię. Można wpaść na szybką kawę i spotkanie z ulubionym autorem. Otwarta kilka tygodni temu, działa pod marką Matras. Podczas festiwalu będzie gospodarzem strefy „Tylko dla dzieci”, zapraszamy na warsztaty, spotkania i do otwartej czytelni. Sobota i niedziela od 10.00.

BIG BOOK STOP, CHMIELNA 2

Ulica Chmielna ponownie zmienia oblicze – powstają tu kolejne księgarnie, kawiarnie, na ulicę wkracza literatura. Big Book Stop to pierwsza z latających czytelni, która korzysta z gościnności ulicy Chmielnej. Podczas Big Book Festival inaugurujemy jej działalność . Zapraszamy na warsztaty, spotkania i do wymienialni ksiązek. Sobota i niedziela od 11.00. A już w lipcu szukajcie naszych nowych lokalizacji przy Chmielnej.

FAKTYCZNY DOM KULTURY, GAŁCZYŃSKIEGO 12

Druga po Wrzeniu Świata klubokawiarnia powołana do życia przez twórców Instytutu Reportażu. Faktyczny Dom Kultury to centrum kulturalnych i artystycznych wydarzeń, teatr i kolejna mekka reportażystów. W programie zaplanowano wystawy, spotkania, warsztaty, spektakle. W weekend 22-23 czerwca, jako gospodarz Big Book Festival, Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkania „Świat i ludzie” we wnętrzach i przy ulicy Gałczyńskiego. Sobota i niedziela, od 11.00.

KORDEGARDA, Krakowskie Przedmieście 15/17

Wyjątkowa galeria, należąca do Narodowego Centrum Kultury, położona przy jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków spacerowych Warszawy. Organizator wystaw, projektów edukacyjnych i artystycznych, księgarnia. Podczas Big Book Festival współorganizator spotkań poświęconych m.in.: miastu, pokoleniu lat 80-tych. Działać tu będzie także otwarta czytelnia, odbędą się warsztaty intertekstualne. Sobota i niedziela od 11.00.

OPASŁY TOM PIW, ul. Foksal 17

Ulicę Foksal artyści i literaci od zawsze lubili szczególnie. Przy Foksal 17, w dawnej księgarni PIW, bywali pisarze: Słonimski, Lec, Holoubek, Głowacki. Dziś w mieszczącej się tam restauracji Opasły Tom spotykają się ze sobą literatura i kuchnia. Podczas Big Book Festival zapraszamy tu spotkania „Literatura dla kucharek” oraz dp kulinarnej czytelni. Sobota i niedziela, od 11.00.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK, Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Niebo Kopernika, 1 pIĘTRO

Planetarium przykryte kopułą o średnicy 16 metrów, to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Centrum Nauki Kopernik. Pozwala przenieść się do odległych zakątków kosmosu. W sobotę, 22 czerwca w Planetarium odbędzie się futurystyczne spotkanie z Jackiem Dukajem – najważniejszym polskim pisarzem science-fiction. Zapraszamy w sobotę, od 19.00.

SKWER LIPOWA, trawnik u zbiegu skarpy i ulicy Lipowej

Zgodnie z filozofią Big Book Festival: jeśli czytać, to na całego. A najlepiej w plenerze. 22 i 23 czerwca zapraszamy do otwartej czytelni festiwalowej. Czekają tam na was książki m.in.: Wydawnictwa Literackiego i Domu Wydawniczego PWN, leżaki i literacka atmosfera. Sobota i niedziela, od 10.00 do 22.00.

PASAŻ WIECHA, u zbiegu z ul. Chmielną, na tyłach Domów Centrum

Właściwie Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” powstał w1963 roku, początkowo jako Pasaż Śródmiejski. Pieszy ciąg komunikacyjny, ważne miejsce spotkań, dziś coraz częściej przyciąga odpoczywających z książką i relaksujących się warszawiaków. 22 i 23 czerwca od 10.00 do 22.00 zapraszamy do plenerowej, otwartej czytelni. W niedzielę, 23 czerwca w samo południe ustanowimy tu rekord świata w liczbie osób czytających jednocześnie. Nie przegapcie!

Wszystkie wymienione miejsca są gospodarzami Big Book Festival w dniach 22 i 23 czerwca. Zobacz szczegóły spotkań w zakładce WYDARZENIA.

MIEJSCA SATELICKIE

Miejsca satelickie to partnerzy, którzy przyłączyli się do „pospolitego ruszenia książkowego” , proponując własny program wydarzeń towarzyszących Big Book Festival w sobotę i niedzielę 22-23 czerwca. Podczas Big Book Festival koniecznie zajrzyjcie także do:

MiTo Waryńskiego 28 // Bułkę przez bibułkę Puławska 24 // Ukryte Miasto Noakowskiego 16 // Galeria Kuratorium Sienna 43A // Formazone – showroom wnętrzarski Chodkiewicza 3 // U Krawca Cafe Siennicka 3 // Kawiarnia Dwóch Takich Krakowskie Przedmieście 11 // Klubokawiarnia Kicia Kocia Garibaldiego 5A // Przystanek MDM Waryńskiego 9 // Ministerstwo Kawy Marszałkowska 27/35 // Niespodzianka Cafe Marszałkowska 7 // Tarabuk Browarna 6 // Świetlica Marszałkowska 17 // MilekDesign Hoża 40 & pl. Dąbrowskiego 7 // Cafe Iluzja Narbutta 50 A // Traffic Club Bracka 25 // Główna Księgarnia Naukowa im B.Prusa Krakowskie Przedmieście 7 // Wrzenie Świata Gałczyńskiego 7 // Kino Luna Marszałkowska 28 // Znajomi Znajomych Wilcza 58A

Wszystkie miejsca odszukasz z łatwością klikając w zakładkę MAPA.