BLOK NAUCZ MNIE

Warsztaty transmedialne

Koniec z teorią gatunku. Wyjątkowe warsztaty podczas których dowiecie się tworzyć dobre historie, będąc kolejno pisarzem, dramaturgiem, scenarzystą. Spotkanie z twórcami pierwszej w Polsce szkoły transmedialnej „Maszyna do pisania”. Sobota, 22.06, 16.00-19.00, Centrum Festiwalowe.
Uwaga zapisy: spotkania@big-book.pl

Między słowami

Warsztatowy eksperyment twórczy – nauka tworzenia afabularnych treści, czyli o tym jak zmienia się opowieść pod wpływem kontaktu z obrazem, dźwiękiem, filmem. Warsztaty intertekstualne - dla wszystkich, którym nie wystarcza linearna fabuła. Prowadzi Łukasz Orbitowski, Sobota, 22.06, 14.00, Kordegarda.
Uwaga zapisy: spotkania@big-book.pl

Warsztaty Paper Toys

Nauka wycinania, zaginania, klejenia. Zabawa z papierem. Dla dużych i małych. W roli nauczycieli twórcy Out of Paper. Niedziela, 23.06 od 12.00, Centrum Festiwalowe.
Uwaga zapisy: spotkania@big-book.pl

Wystawa Paper Toys

Pierwszy w Polsce przegląd twórców papierowych zabawek. Zobaczymy Paper Toys stworzone przez artystów min. z Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Polski. Pomysł i kuratela - Out of Paper. Sobota-niedziela, 22-23.06, od 11.00, Centrum Festiwalowe.

BLOK GIGANCI LITERATURY

Mrożek na językach

Maraton czytania dzieł Sławomira Mrożka. Osobiste interpretacje, zaskakujące pomysły, niecodzienne duety.Od Emigrantów po Dzienniki. Czytać będzie sam autor oraz znakomici goście - min. Magdalena Cielecka, prof Witold Orłowski i Dorota Masłowska. Sobota, 22.06, od 18.00, Dworzec Centralny.

Hangout z Elif Safak

Literacki hangout - czyli wirtualne pogaduszki z książką w tle. O życiu, pisaniu, Turcji współczesnej i tradycji. Wizyta w domu wyjątkowej pisarki Elif Safak, możliwa dzięki internetowemu połączeniu. Rozmowę poprowadzi dziennikarz Trójki Michał Nogaś. Niedziela, 23.06, 17.00, Kino Iluzjon.

Hangout z Asa Larson

Literacki hangout - czyli wirtualne pogaduszki z książką w tle. Odwiedzimy pisarkę Asę Larsson w najdalszym zakątku Szwecji. Rozmowę poprowadzi dziennikarz Trójki Michał Nogaś. Sobota, 22.06, 16.00, Kino Iluzjon.

Polskie widma

Spotkanie z udziałem pisarzy dojrzałych i młodego pokolenia. Z udziałem min. Kazimierza Orłosia, Marii Peszek i Doroty Masłowskiej. O współczesności, polskości, literaturze. Rozmawia Paulina Wilk, niedziela, 23.06, godz. 13.00, kino Iluzjon.

Nie do wiary

Spotkanie z twórcami kryminałów - dzieł literackich i filmowych. O tym dlaczego lubimy wcielać się w detektywów, co pociąga nas w ciemności i jak tworzy się dobre literackie kino. Z udziałem Borysa Lankosza, Zygmunta Miłoszewskiego, Katarzyny Bondy. Rozmawia Justyna Sobolewska, niedziela, 23.06, godz. 15.00, kino Iluzjon.

Komunikacja przyszłości

Spotkanie połączone z wyjątkowym pokazem w Planetarium, w Centrum Nauki Kopernik. Rozmowa z udziałem najważniejszego polskiego pisarza science-fiction Jacka Dukaja, Dominika Kaznowskiego oraz Weroniki Śliwy. O tym, czy grozi nam katastrofa komunikacyjna, co robi z nami Facebook i dlaczego marzymy o odległych światach. Sobota, 22.06, 19.00, Centrum Nauki Kopernik. Bez zapisów. Kto pierwszy ten lepszy.

BLOK TAKA PIĘKNA HISTORIA

Wprowadzenie do życia w przedwojennej Polsce

Wyjątkowe spotkanie ze znawcami przedwojennej Polski. O rytmie miasta, kurortach, nocnym życiu, jedzeniu i rozrywce. Reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Rozmowę z Mają i Janem Łozińskimi poprowadzi Krzysztof Ciślik, sobota, 22.06, 12.00, Cafe Bristol.

Moda w przedwojennej Polsce

Wyraz tęsknoty za pięknem i elegancją lat trzydziestych. Rozmowę z Anną Sieradzką poprowadzi krytyk sztuki Monika Małkowska. Sobota, 22.06, 14.00, Cafe Bristol."

Lata 20-te, lata 30-te

Pokaz Prywatnej Kolekcji Toalet Wieczorowych z Lat 20. i 30. XX Wieku. Pokaz przygotowany przez Adama Leja z Galerii 32. Sobota, 22.06, 15.00, Cafe Bristol.

Berlin - szalone lata dwudzieste

Opowieść o Berlinie w zawrotnym rytmie fokstrota i rewiowych popisów. W tętniącym życiem w dzień i w nocy Berlinie spotykamy geniuszy nauki, literatury i sztuki, gwiazdy filmu, a także najwybitniejszych polityków, muzyków i sportowców. Monika Małkowska rozmawia z Iwoną Lubą o tym, czego nie wiemy o przedwojennym Berlinie. Sobota, 22.06, 16.00, Cafe Bristol.

Ludzie interesu w przedwojennej Polsce

Dzieje rodzimej, przedwojennej przedsiębiorczości, opowieść o losach kilkunastu właścicieli firm związanych z gospodarką i finansami. Niezwykła opowieść o ich przebojowości i sprycie, wyborach i wartościach, relacjach z otoczeniem i życiu codziennym. Z Marią Barbasiewicz i dr Tomaszem Ochinowskim rozmawia Marcin Głogowski. Niedziela, 23.06, godz. 12.00, Cafe Bristol.

Życie przestępcze w przedwojennej Polsce

Mroczna strona codzienności polskiego dwudziestolecia międzywojennego, gdy w ciemnych zakamarkach ulic czaiły się straszliwe kreatury, na drogach grasowały gangi brutalnych porywaczy i złodziei, a ich śladem podążała niestrudzona policja. Rozmowa Krzysztofa Cieślika z Moniką Piątkowską, Niedziela, 23.06, godz. 14.00, Cafe Bristol.

Literackie tajemnice Bristolu

Dziennikarka Agnieszka Obszańska, współtwórczyni Radiowego Domu Kultury zaprasza na niecodzienną podróż do przeszłości, czyli wycieczkę po wnętrzach Hotelu Bristol, w których powstawały dzieła sztuki, książki i tworzyła się historia. Kto pierwszy ten lepszy, niedziela, 23.06, godz. 16.00

BLOK ŚWIAT I LUDZIE

Dobra krew

Spotkanie z Magdą Skopek, autorką "Dobrej krwi" - jedyna kobietą, która dotarła na Jamał, zadarła z Moskwą by zaprzyjaźnić się z Nieńcami. O Syberii, surowym mięsie i rogach renifera. Rozmawia Bartek Panek. Niedziela, 23.06, godz. 19.00, Faktyczny Dom Kultury.

Zaczyn

Fotograficzny zapis podróży Filipa Springera śladami Zofii i Oskara Hansenów, można będzie obejrzeć na ulicy Gałczyńskiego. Autor wystawy zaprasza na spacer, podczas którego opowie o tym, jak czyta się zdjęcia. Sobota-niedziela, 22-23.06, godz. 18.00.

Polska B i C - przedmieścia świata

Spotkanie z odkrywcami prawdziwej polskości. Rozmowa reporterów o tym, co nas pociąga w brzydocie, czy polska prowincjonalna może być piękna i gdzie dziś szukać wyjątkowości. Sobota, 22.06, 16.00, Faktyczny Dom Kultury.

Co z tym Iwaszkiewiczem

Spotkanie biografów i znawców twórczości Jarosłowa Iwaszkiewicza, toczących spór o jednego z najważniejszych polskich twórców współczesnych. Wielki literat, czy konformista? Artysta czy mąż i ojciec? Prezes czy wolny duch? .Dyskutować będą min. prawnuczka pisarza Ludwika Włodek, biograf Radosław Romaniuk oraz autor „”Homobiografii” Krzysztof Tomasik. Sobota 22.06, 14.00, Faktyczny Dom Kultury.”

Miłośc i nienawiść, czyli po co mężczyznom futbol

Widowisko, wojna czy tylko sport? Po co męczyć się na boisku i poświęcać życie dla piłki? Naiwne pytania i ważne odpowiedzi. Nie dla kibiców. Spotkanie ze Stefanem Szczepłkiem, Michałem Okońskim i Mariuszem Czubajem. Niedziela, 23.06, 15.00, Faktyczny Dom Kultury.

Tropem Hansenów - wystawa i spacer fotograficzny

Autorska wystawa fotografii Filipa Springera, którą można będzie obejrzeć na ulicy Gałczyńskiego. Portret architektury tworzonej przez małżeństwo Hansenów. Autor wystawy zaprasza na spacer, podczas którego opowie o tym, jak czyta się zdjęcia. Sobota-niedziela, 22-23.06, godz. 18.00.

BLOK KULTURALNY MISZ MASZ

Wojna płci - ona i on

Dwuczęściowy panel - bitwa na racje i argumenty. O tym czy to możliwe, że kobiety nienawidzą mężczyzn, jak znaleźć szczęście w związku i czy męskość jest dziś w kryzysie. Dwa spotkania podczas których rozmawiają tylko "one" i tylko "oni" z udziałem min. Kirsten van den Hul, Janusza L. Wiśniewskiego, Jagny Ambroziak i Andrzeja Franaszka. Sobota, 22.06, od 12.00, Centrum Festiwalowe.

Papier nie umiera nigdy

Rozmowa o książkach, internecie, sztuce, przyszłości i recyklingu. Za i przeciw, argumenty i wątpliwości. Rozmawiają min. Bartek Chaciński, Anna Król, Paweł Kostrzewa, Janusz Jabłoński i Tomasz Makowski. Prowadzi Magdalena Mikołajczuk. Niedziela, 23.06, godz. 11.00, Kordegarda.

Ucieczka, czyli jak mieć szczęście

Rozmowa o tym, czy można odnaleźć siebie wybierając ucieczkę, jak i gdzie szukać szczęścia i spełnienia i czy podróżowanie pomaga rozumieć świat. O sens życia kłócić będą się min. Peter Kerr, oo. Paweł Gużynski i prof Zbigniew Mikołejko. Niedziela, 23.06, godz.13.00, Centrum Festiwalowe.

Miasto - miejsce do życia

Rozmowa o tym, co dziś znaczy żyć w mieście. O historii, polityce, komunikacji, ludziach i rozrywce. Oraz dlaczego wolimy Nowy Jork od Warszawy i co to znaczy miejski. Rozmawiają min. Beata Chomątowska i Sylwia Kawalerowicz. Niedziela, 23.06, godz. 15.00, Kordegarda.

Architektoniczna utopia

Spacer trasą muranowską trasą Beaty Chomątowskiej. Autorka „Muranowa” pokazuje miejsca znane i te zupełnie zaskakujące. Spacerowe przystanki: Muranów jako jedyne na świecie osiedle-pomnik getta, sylwetki głównych twórców Muranowa – Bohdana Lacherta oraz Barbary i Stanisława Brukalskich, architektoniczna koncepcja czy ideologia, Muranów widmowy – budynki, które nigdy nie powstały. Niedziela, 23.06, od 17.00, Start - Stacja Muranów.

Znaki szczególne - rocznik 80

Co szczególnego łączy osoby urodzone w roku 1980? Rozmowa o tym, czy istnieją wspólne doświadczenia, dzieciństwie które minęło oraz znaczeniu historii i polityki. Słowo o osobistych poszukiwaniach pokolenia które zaczęło dorosłość po transformacji. Paulina Wilk rozmawia min. z Patrycją Sasnal i Mariuszem Hermą. Sobota, 22.06, 12.00, Kordegarda.

„Na smutnym niebie płonęła gwiazda”

Niecodzienne spotkanie z literaturą perską - o symbolach, znaczeniach, dziedzictwie i twórcach współczesnych. Bohaterką rozmowy będzie współczesna poetka irańska Foruq Farrochzad. Na spotkanie z tłumaczem Albertem Kwiatkowskim i muzykiem MOHAMMAD RASOULI zapraszają twórcy Wydawnictwa Barbelo. Rozmowa, pokaz filmu i muzyka na żywo. Niedziela, 23.06, 13.00. Big Book Stop, Chmielna 2.

Pakistan współczesny

Spotkanie zainspirowane przez twórców akcji „Dziewczynka z książką”, która swój początek miała właśnie w Pakistanie. O współczesnej historii Pakistanu, konfliktach, ekstremistach, edukacji i wolności słowa. Rozmawiają Agnieszka Kuszewska i Magdalena Chodownik. Sobota, 22.06, 13.00, Big Book Stop, Chmielna 2.”

Dziewczynka z książką

Spotkanie z twórcami akcji „Dziewczynka z książką:. Szansa na włączenie się w wyjątkową inicjatywę poparcia dla wolności słowa w Pakistanie. Sobota-niedziela, 22-23.06, od 11.00, Big Book Stop, Chmielna 2

BLOK TYLKO DLA DZIECI

KAZIMIERZ I PRZYJACIELE

Spotkanie z misiem Kazimierzem - bohaterem książek „Przygody misia Kazimierza” i „Lato misia Kazimierza” Pauliny Wilk. Wspólne rysowanie i zapisywanie nowych przygód Kazika, Tadeusza, Czarnego, Bolka, Ani I Pauli. Wystarczy flamaster i kredki. Aktorzy pod wodzą Mariusza Odwarznego przeczytają wybrane fragmenty książek. Sobota, 22.06, 13.00, księgarnia Matras, al. Solidarności 119/125”

Papierowi przyjaciele

Papierowe zabawki w wersji warsztatowej dla dzieci i rodziców. Zapraszamy wszystkich od lat 1 do 99. Niedziela, 22.06, 11.00, księgarnia Matras, al. Solidarności 119/125

Papier i klej

Warsztaty tworzenia papierowych książek - od słowa do okładki. Zapraszamy wszystkich od lat 1 do 99. Sobota, 22.06, 11.00, księgarnia Matras, al. Solidarności 119/125

BLOK LITERATURA DLA KUCHAREK

Czułe słówka

Paweł Bravo, Łukasz Modelski i Jarosław Topolewski w rozmowie o czułości opisów kulinarnych wielkiej literatury. Podczas spotkania swe kulinarne wariacje zaprezentuje szefowa kuchni w Opasłym Tomie Agata Wojda. Sobota, 22.06, 16.30, Opasły Tom PIW.

Cztery posiłki Dickensa

Łukasz Modelski i Anna Grabowska rozmawiają o wadze posiłków w twórczości Karola Dickensa i zapraszają na warsztaty kulinarne. Czego chcieć więcej w niedzielne popołudnie. Niedziela, 23.06, 17.00, Opasły Tom PIW.

Kulinaria w powieści – wyższa szkoła jazdy

Łukasz Modelski i Michał Komar, autor „Wtajemniczenia” zdradza, jak powstaje powieść odpowiedzialna kulinarnie. Masterclass oraz warsztaty. Niedziela, 23.06, 19.00, Opasły Tom PIW.

BLOK MAŁE I DUŻE

Domowe pielesze

Dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Mikołajczuk odwiedza pisarzy w ich prywatnych mieszkaniach. Podczas kameralnych spotkań z czytelnikami zapyta o to, co pisarze trzymają w szufladzie biurka oraz o ostatnie lektury. Grupy kilkuosobowe, kto pierwszy ten lepszy. Niedziela 23.06, od 13.00.
Uwaga zapisy: spotkania@big-book.pl

W samo południe, czyli Rekord Świata

Ustanawianie rekordu świata w liczbie osób czytających jednocześnie na wolnym powietrzu. Każdy z uczestników zostanie zarejestrowany, otrzyma numer i odda się czytaniu wśród innych miłośników literatury. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą książek. Zaprasza Justyna Dżbik. Niedziela, 23.06, rejestracja od 11.30, Pasaż Wiecha.

Wydarzenia w miejscach satelickich

MiTo

Podczas dwóch wieczorów festiwalu BBF w podziemiach śródmiejskiej kawiarni i księgarni odbędzie się „Czytanie w ciemnościach”. Przy świeczce nawet wsty- dliwi mogą zaprezentować fragment cudzego lub własnego tekstu. Zamiast muzyki słychać będzie audiobooki. A na hasło „Papier nie umiera nigdy” wybrane książki i menu dostępne z 10 proc. rabatem.

Bułkę przez bibułkę

Młoda, a już jedna z najchętniej odwiedzanych kawiarni na Starym Mokotowie w czasie BBF będzie serwować inspirowane powieściami menu. Na gości czekać też będzie specjalna literacka aranżacja wnętrza, która uprzyjemni czytanie.

Galeria Kuratorium

W samym centrum miasta, w pięknej galerii gwiazdy teatru i kina zrobią artystyczny bałagan. W sobotę i niedzielę Anna Korcz i Małgorzata Potocka będą czytały dzieciom i ich rodzicom książkę „Bałagan” Michała Krygiera. Opowieść o rozgardiaszu zainspiruje zabawę w poszukiwanie zagubionych przedmiotów. Ilustratorka Alicja Wasilka poprowadzi zaś warsztaty – plastyczna zabawa w tworzenie kolaży będzie ćwiczeniem z abstrakcyjnego myślenia.

Formazone – showroom wnętrzarski

W czasie BBF showroom prowadzi akcję „Czytaj modnie i wygodnie”. W wyjątkowo niskich cenach dostępne będą kolorowe regały i półki na książki, modne podpórki i wygodne fotele. Wystarczy, że kupujący powoła się na BBF i poda tytuł ulubionej książki. Będzie też można poczytać w stylowej i komfortowej przestrzeni stworzonej specjalnie na czas trwania BBF.

U Krawca Cafe

Podczas dwóch dni BBF w kameralnej kawiarni U Krawca na Grochowie trwać będzie akcja „Kawa za książkę”. W zamian za książkę barista poda kawę na wynos. W ten sposób kawiarnia powiększy swą biblioteczkę. Goście kawiarni będą też mogli wymieniać się tytułami i przewietrzyć swoje domowe zbiory.

Kawiarnia DwÓch Takich

W festiwalową sobotę i niedzielę kawę na wynos będzie można tu dostać w zamian za książkę. Dzięki temu odnowiony lokal przy Krakowskim Przedmieściu powiększy swoją bibliotekę. Podczas BBF trwała tam będzie także akcja wspólnego pisania opowiadania przez gości i obsługę.

Klubokawiarnia Kicia Kocia

Powstała w praskiej elektrociepłowni klubokawiarnia w czasie BBF zaprasza na specjalne literackie spotkanie „Hłasko: na głos i na obraz, wtedy i teraz”. 43 lata po premierze pokazana zostanie filmowa adaptacja „Zbiega”, a po niej odbędzie się rozmowa o Hłaskomanii z udziałem reżysera - Stanisława Jędryki. Goście poznają też słuchowisko na podstawie „Zbiega” oraz archiwalne nagrania głosu Hłaski. Na czas BBF klubokawiarnia stworzy Bibliotekę Form Alkoholowych – w lokalu serwowane będą trunki, które pijali znani pisarze, poeci oraz bohaterowie ich utworów.

Przystanek MDM

Na czas BBF w śródmiejskiej kawiarni MDM stanie wymiennik, który umożliwi akcję „Książka za książkę”. Jeśli macie tomy, które chcecie podać dalej, zamienić albo się ich pozbyć, wystarczy wrzucić je do wymiennika, a wyciągnąć coś, czego brakuje w domowej bibliotece. W sobotę z czytelnikami spotka się Martyna Obarska, autorka książki „MDM między ucieczką a codziennością”, w niedzielę bajki Jana Brzechwy przeczyta Mateusz Damięcki.

Ukryte Miasto

Kawiarnia zaprasza na sobotnie spotkanie towarzyszące BBF. Prowadzona przez Agnieszkę Kozłowską rozmowa „Literackie na papierze” będzie przeglądem czasopism zajmujących się literaturą. To okazja, by czerpać z papieru przyjemność: oglądać, kartkować, dotykać i komentować. Na stole pojawią się pisma takie jak: „Arterie”, „Wakat”, „FA-art”, „Opcje”, „Kwartalnik Artystyczny”, „Topos”, „Fraza”, „Magazyn Materiałów Literackich Cegła” i inne.

Ministerstwo Kawy

Kawiarnia sąsiadująca z Centrum Festiwalowym BBF w dniach 22 i 23 czerwca poprowadzi akcję „Pokaż nam ulubioną książkę, a ulubioną kawę dostaniesz za połowę ceny”. Kawiarnia kusi atmosferą sprzyjającą czytaniu i w czasie festiwalu szczególnie serdecznie zaprasza książkowych samotników.

Niespodzianka Cafe

Podczas festiwalu kawiarnia sąsiadująca z Centrum Festiwalowym BBF zaprasza na spotkanie „Jak rozumieć współczesną poezję?” z autorką wierszy Alicją Patey – Grabowską, a bajki dla dzieci czyta aktor Maciej Rayzacher.

Tarabuk

W festiwalową niedzielę jedna z najpopularniejszych księgarnio-kawiarni w Warszawie zaprasza na „Czytanie fragmentów książek niesamowitych”, m.in. Grzegorza Wasowskiego i Wojciecha Manna, Jakuba Bułata i Śledzia Otrembusa Podgrobelskiego.

Świetlica

Lokal mieszczący się dwa kroki od Centrum Festiwalowego BBF w czasie wydarzenia zaprasza czytelników na drinki w promocyjnej cenie. Literackie uniesienia będzie można doprawić z 20-procentową zniżką. Wystarczy wyszeptać barmanowi zaklęcie: „Big Book Festival”.

MilekDesign

W salonach fryzjerskich przy ul. Hożej 40 i przy pl. Dąbrowskiego 7 czekają stylowe książkowe dekoracje, biblioteczki i piękne literackie cytaty. Zamiast muzyki z głośników popłyną dźwięki audiobooków, zaś klientki z papilotami i farbą na włosach będą mogły przejrzeć czytelnicze nowości.

Cafe Iluzja

Obok kina Iluzjon na czas festiwalu powstanie wygodna przestrzeń do czytania i rozmów, na gości czeka również filmowo-literackie menu.

Traffic Club

Jedna z najpopularniejszych księgarni szykuje festiwalową ekspozycję połączoną z atrakcyjną ofertą książek autorów będących gośćmi wydarzeń Big Book Festiwalu. Takich nazwisk i takich książek się nie da ominąć.

Księgarnia Naukowa im B. Prusa

BBF pojawi się w jednym z okien słynnej księgarni. Specjalnie zaaranżowana zostanie witryna, prezentująca obiekty związane z festiwalowym hasłem „Papier nie umiera nigdy”. Między książkami usadowią się papierowe zabawki Paper Toys, będące także bohaterami wystawy w Centrum Festiwalowym.

Kino Luna

Akcja książka za bilet oraz specjalne zniżki. W czasie festiwalu w kasie Luny książkę o tematyce filmowej można wymienić na bilet do kina. W ten sposób powstanie filmowa biblioteczka dla gości kina. Na hasło „Papier nie umiera nigdy” bilety w specjalnej niższej cenie.

Wrzenie Świata

Związana z Instytutem Reportażu księgarnia i kawiarnia przez dwa festiwalowe dni udostępni książki autorów Big Book Festivalu w specjalnych cenach. Wypatrujcie 10-proc. rabatu, usiądźcie w wygodnym leżaku i czytajcie bez końca.

ZNAJOMI ZNAJOMYCH

W czasie Big Book Festivalu klubokawiarnia w przedwojennej kamienicy zaprasza na spotkanie z poetką i autorką kryminałów Agnieszką Szczepańską, a także do stania się żywym eksponatem wystawy - odbędzie się akcja kaligrafowania fragmentów książek na plecach wybranych osób. Czyli czytanie cielesne od tyłu.

GAZETA CAFE

W dniach 24-28 czerwca na hasło „Big Book Festival“ wszyscy robiący zakupy w Gazeta Cafe otrzymają 10% rabat na ofertę książkową.

Zobacz i ściągnij pełny program wydarzeń klikając na PROGRAM.
Dowiedz się więcej o miejscach festiwalowych klikając MIEJSCA.